Magazín číslo 3 / 2022
Dvořákova hudba má úžasnou energii

„Dvořákova hudba má úžasnou energii,“ říká šéf ČEZu Beneš

Skupina ČEZ je od letošního roku generálním partnerem České filharmonie. Nová spolupráce obou institucí byla ohlášena v polovině dubna při představení 127. sezony prvního českého orchestru. S předsedou představenstva a generálním ředitelem Skupiny ČEZ Danielem Benešem jsme při této příležitosti hovořili o partnerství obou institucí i o jeho vztahu ke klasické hudbě.

Proč jste se rozhodli podporovat Českou filharmonii v roli generálního partnera?

Z mého pohledu je cesta k naší spolupráci přímá – hudba a obor, ve kterém působíme, má totiž to základní společné: energii a tradici. Hudba v podání špičkových českých filharmoniků má neuvěřitelnou kouzelnou energii. A pro muzikanty a pro jejich posluchače my, energetici, zcela prozaicky pracujeme na tom, aby si jejich skvělé výkony mohli všichni užít a vychutnat v maximálním pohodlí. Je to zakotveno i ve vizi Skupiny ČEZ: chceme přispívat k vyšší kvalitě života. Asi se všichni shodneme, že hudba, a zvláště v provedení těch nejlepších mistrů, k této kvalitě rozhodně patří.

Spolupráce ČEZ a České filharmonie ale probíhá už několik let…

To je pravda. Aby hudebníci mohli veškerou svou energii soustředit na dokonalý výkon, vzali jsme si už v roce 2015 na starost energetické hospodářství Rudolfina. Tato nádherná novorenesanční budova díky tomu disponuje nejmodernější, ekonomicky i ekologicky efektivní technologií. Pro vytápění a chlazení například využívá vodu z blízké Vltavy, monitoruje teplotu, vlhkost i koncentraci CO2 ve vzduchu a v závislosti na počtu diváků ji reguluje, aby se všichni cítili pohodlně. To vše pod přísným dohledem památkářů. Máme radost, že díky tomu Česká filharmonie šetří řádově miliony korun ročně, které může smysluplněji investovat do rozvoje hudebníků.

Víte, a toto je mi osobně vlastně velmi sympatické, na první pohled je Česká filharmonie – a koneckonců i my, jako ČEZ – synonymem pro tradici, historii v tom nejlepším slova smyslu. A je to fajn, máme na čem stavět. Ale díváme se dopředu. Nehrajeme a neposloucháme jen klasické mistry, je tady i moderna, inspirujeme se novými trendy a ty zprostředkováváme lidem okolo nás. V muzice i energetice.

Které další kulturní projekty podporujete?

Skupina ČEZ se dlouhodobě řídí heslem „pomáháme tam, kde působíme“. Proto podporujeme stovky drobnějších akcí v regionech, které by jinak těžko sháněly jiného partnera. Věříme, že kvalitní kultura by měla být přístupná nejen lidem ve velkých městech, ale co nejširšímu publiku. Takto jsme třeba loni v Jihočeském kraji podpořili akci Opera na venkově.

V posledních dvou letech, poznamenaných epidemií covid-19, jsme pomáhali udržet kulturní scénu nad vodou prostřednictvím festivalu Energie pro kulturu. Ve městech napříč Českou republikou jsme nabídli kvalitní vystoupení hudebních i audiovizuálních umělců v bezpečí pod širým nebem.

Pokud zůstanu pouze u hudebních akcí, podpořili jsme mimo jiné Český národní symfonický orchestr, Mezinárodní festival Petera Dvorského, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka a řadu dalších výjimečných projektů.

Jaký je váš osobní vztah k hudbě?

Jsem v této oblasti poměrně konzervativní a také konzistentní – mojí láskou je Antonín Dvořák. Jeho hudba je pro mě velmi melodická a zároveň pořád atraktivní, má úžasnou energii. Antonín Dvořák pro mě zůstává jedním z nejlepších „velvyslanců“ české kultury. Těším se, že budu mít celou řadu příležitostí si právě Dvořáka v podání České filharmonie poslechnout.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6