Jakub Raš

Copywriter s vášní pro literaturu, historii a hudbu.

Řetězová lávka. Z Klárova na Staré Město a zase nazpátek

Řetězová lávka. Z Klárova na Staré Město a zase nazpátek

29. 6. 2023 • Jakub Raš

Dnes se z Malé Strany k Rudolfinu dostanete přes Mánesův most. Před rokem 1914 byste ale řeku přešli po řetězové lávce. Byla postavena jako třetí visutý most přes Vltavu a Praze opravdu slušela, jak se můžete sami přesvědčit ve fotogalerii.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2022
Rudolfinum románové: Na střeše je Mendelssohn Jiřího Weila

Rudolfinum románové: Na střeše je Mendelssohn Jiřího Weila

3. 3. 2022 • Jakub Raš

„Věděl jsem, že se lidé mění v sochy, domníval jsem se, že je to tím, že dostávají do rukou moc, tím přetrhávají styky s lidmi a mění se před jejich očima. Je to pravda, ale jen částečně. Lidé se stávají sochami i z jiných příčin; také z té, že jim chybí láska, živý a teplý vztah spojení v objetí. Protože patrně bez tohoto vztahu nemůže žít člověk jako člověk. A lidé přestávají být sochami, když se zase vracejí do lidského společenství.“— Jiří Weil [1]

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2021
Řetězová/Rudolfova lávka a Rudolfinum, pohled z Letné

Po řetězové lávce k Rudolfinu

16. 6. 2021 • Jakub Raš

„Tato lávka, na venku bychom řekli most, jest určena pouze pro pěší lid (…) Přijdeme po ní k nábřeží korunního prince Rudolfa a k domu umělců, na památku po zesnulém princi nazvaném Rudolfinum,“ [1] vykládal jednoho letního dne roku 1891 pan učitel Hlávka svým žákům, kteří s ním přijeli ze Šumavy na Zemskou jubilejní výstavu. V tu dobu Pražanům řetězová, železná nebo také Rudolfova lávka spolehlivě sloužila už dvacet dva let. A další dvě desetiletí permanence na ni ještě čekala.

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2015
Rudolfinum - pohled z půdy budovy na pódium a hlediště Dvořákovy síně

Rudolfinum neznámé

14. 6. 2015 • Petr Kadlec, Jakub Raš

Rudolfinum každodenní, plné zaměstnanců, to je něco jiného než foyer a hudební síně těsně před večerními koncerty. Od podzemí až po půdu žijí si jednotlivé části budovy svým skrytým životem. Prohlédněte si místa, kam se jen tak běžně nepodíváte.

Číst článek
Medaile od Jiřího Harcuby k 50. výročí vzniku ČSR, kterou věnoval Rafael Kubelík v roce 1969 českým filharmonikům. Exemplář od klarinetisty Jaroslava Kopáčka

Medaile, která má větší cenu, než má cenu

27. 2. 2015 • Jakub Raš

I předměty mají zajímavé osudy. Jako jedna medaile z 60. let minulého století. V jejím drahém kovu se zrcadlí pohnutá kapitola z osudů naší země, stejně jako část příběhu života třech osobností i samotné České filharmonie.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2014
Portrét dirigentky a skladatelky Vítězslavy Kaprálové (1915-1940)

Brno, Praha, Paříž – hudební a lidské cesty Vítězslavy Kaprálové

12. 11. 2014 • Jakub Raš

Nevídaná věc. Žena úspěšnou skladatelkou i dirigentkou. Talent, píle a schopnost sebeprezentace přivedly Vítězslavu Kaprálovou mezi uznávané hudební skladatele. Krátký, ale intenzivní, tak by se dal lakonicky shrnout její život.

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2014
Josef Suk - smuteční symfonie Asrael

Josef Suk pod křídly anděla smrti

22. 9. 2014 • Jakub Raš

Dílo má tehdy oprávněnost, když tvůrce může přesvědčivě podati útěchu trpícím, a že to může jen tehdy, když zakusí sám velikou bolest a v ní se očistí. A začínám »Asraelem«; chápeš, co jsem musel procítiti, než jsem se dostal k závěrečnému C dur? Ne, to není jen dílo bolesti, to je dílo nadlidské energie. Josef Suk Otakaru Šourkovi, Praha 25. května 1921

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2014
Jan Slípka - houslař České filharmonie

U mistra houslaře

20. 9. 2014 • Bohdan Heblík, Jakub Raš

Nad Prahou je rozkročen parný, pozdně srpnový den. Útrobami Rudolfina se rozléhá drnčení vrtaček a dělníci spěchají sem a tam labyrintem podzemních chodeb. Prázdninová rekonstrukce zázemí se šťastně chýlí ke konci. A my právě směřujeme do klidného hájemství pana Slípky, mistra houslaře.

Číst článek
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6