Magazín číslo 3 / 2021
Trefit do správné šatny. Salonky v Rudolfinu mají nová jména

Trefit do správné šatny. Salonky v Rudolfinu mají nová jména

Když bychom vás pozvali do Rudolfina na setkání v Ančerlově salonku, věděli byste, kde jej hledat? Dokázali byste říct, k jakému účelu slouží Bělohlávkův salonek a které místnosti se domácky říká „Kubelička“? Pokud se vám zdá, že jste tyto názvy dosud neslyšeli, rozhodně se nemusíte bát, že jsme je před vámi tajili. Mnozí návštěvníci „chrámu umění“ měli možnost si salonky při různých příležitostech prohlédnout, ale pod jinými názvy.

Historie pojmenování rudolfinských salonků může sloužit jako taková filharmonická encyklopedie. Z různých důvodů si každá generace názvy místností upravovala podle svého, obvykle podle účelu jejich využití, nebo zkrátka podle přání těch, kdo v nich trávili čas. Během let se ale situace stala zmatečnou.

Představte si, že potřebujete navštívit sólistický salonek. Jde o krásnou šatnu v předsálí Sukovy síně, s mimořádným výhledem na Pražský hrad. Slouží jako útočiště pro sólisty filharmonických koncertů, kteří zde najdou potřebné soukromí a klid, takže se mohou plně koncentrovat před večerním vystoupením.

Na recepci vám od salonku půjčí klíč, na němž ovšem stojí pouze číslo dveří. Pokud se vám podaří neztratit se v útrobách Rudolfina, správně zabočit u točitého schodiště a neocitnout se místo v kýženém předsálí například na pódiu Dvořákovy síně, stále ještě nemáte vyhráno. Vedle sebe jsou totiž salonky dva. Dirigenti a sólisté jsou do nich umísťováni podle potřeby a jen interně se u jednoho salonku vžil název „sólistický“ a u druhého „dirigentský“. Kdo toto nepsané názvosloví nezná, zbývá mu jen ono číslo na klíči.

Často se stává, že se umělci vracejí zpět na recepci, prosí o doprovod nebo alespoň jednoduchou mapu. A nejde pouze o muzikanty. Vyznat se v zákulisí a trefit není snadné ani pro řadu dalších lidí, kteří mají v Rudolfinu své pochůzky, ať už jde o novináře, obchodní partnery či jiné hosty. Názvy salonků a místností proto bylo potřeba sjednotit a upravit navigaci tak, aby orientaci už v tak složité budově co nejvíce usnadnily.

Oddechnout si v Bělohlávkově salonku…

K přejmenování salonků došlo u příležitosti letošního 125. výročí České filharmonie. Nově nesou jména šéfdirigentů, kteří se zásadní měrou zapsali do historie orchestru. Přáním je, aby jejich jména zaznívala v Rudolfinu každý den a stala se opět součástí běžné konverzace, tak jako tomu bylo v dobách, kdy v Rudolfinu působili a tvořili.

Až příště vystoupáte do budovy po schodišti směrem z Palachova náměstí, jistě si povšimnete, že celé zádveří hlavního vstupu prošlo významnou obměnou. Přivítají vás tu výstavní panely, které zachycují nejvýznamnější milníky budovy, zrekonstruovaný shop a hlavně Bělohlávkův salonek, určený k odpočinku a poslechu hudebních nahrávek České filharmonie.

Na balkóně Dvořákovy síně jsou ve foyer dva symetricky umístěné salonky. Ten, co se nachází na levé straně, se dosud jmenoval Západní. Prostorný salonek se využívá hlavně pro nejrůznější workshopy, setkání a konference, ale sloužil už také jako základna pro filharmonický pingpongový turnaj či výuku latinskoamerických tanců. Nově nese jméno Talichův.

Zůstáváme na balkóně, tentokrát však vpravo. Zde máme salonek s prostornou terasou, který je součástí původního důmyslného vstupu do Rudolfina. Představte si, kterak monarcha či později prezident přijíždí ve voze ke kočárovému vjezdu, vystoupá po schodišti vzhůru a v salonku se před koncertem občerství. Salonek se jmenuje Prezidentský, dodnes slouží především k reprezentačním účelům, a právě proto jeho název zůstává zachován.

Další dva salonky leží v levém předsálí Sukovy síně a mají výhled na Vltavu a Pražský hrad. Ten, který si jako svoje zázemí vybral současný šéfdirigent Semjon Byčkov, se nyní jmenuje Ančerlův. Druhý salonek získal jméno po Václavu Neumannovi.

…a rozehrát se v Kubeličce

Nové pojmenování získala i místnost v zázemí Sukovy síně, které se dosud říkalo velmi stroze šatna číslo 2036. Jedná se o prostornou a světlou zkušebnu, kde se odehrává nejen celá řádka programů edukačního oddělení, ale rádi ji využívají také mnozí hosté a sólisté. Proto byla nejen povýšena na roveň salonkům, ale získala i mnohem krásnější název: Kubelíkův salonek.

Není to poprvé, co máme v Rudolfinu Kubelíkův salonek, takže se nelze divit, že se právě toto označení vžilo nejrychleji, a dokonce už má i svou zkrácenou verzi. Ano, je to ona zmiňovaná „Kubelička“.

Nový navigační systém

Neměnily se však pouze názvy salonků, komplexní obměnou prochází celý navigační systém v Rudolfinu. Nejprve jsme nechali odstranit všechny nánosy předchozích vrstev označení a rozdíl je okamžitě znát. Ve foyer konečně vyniká krása přírodního kamene i jedinečné výmalby.

Autory nové navigace po budově jsou designéři Petr Bosák a Robert Jansa. Vytvořili elegantní, nenápadný, přesto vysoce funkční systém, který respektuje architektonické dědictví budovy a zároveň odpovídá nárokům moderní doby.

A ještě poslední změna. Busta Antonína Dvořáka umístěná na zdi proti hlavnímu vchodu má nový podstavec. Chtěli jsme na sochu více upozornit, podpořit její dominanci ve foyer a zároveň získat na uvolněné zdi prostor pro označení Dvořákovy síně, které tu dosud chybělo. Z výsledku jsme nadšení, busta díky podstavci vysloveně ožila a my věříme, že oceníte možnost si ji prohlédnout ze všech úhlů.

Pokud by vás zajímalo, jak rudolfinské salonky vypadají, rádi byste si prohlédli všechny novinky, které jsme pro vás připravili, a dozvěděli se plno informací nejen o Rudolfinu, ale také o České filharmonii, neváhejte se přihlásit na prohlídku Rudolfina. Termíny pro vás vypíšeme ihned, jakmile to situace umožní. Na shledání se ovšem těšíme už teď.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6