Houslista Josef Suk na fotografii ze 70. let 20. století

Koncert k nedožitým 85. narozeninám Josefa Suka

Letos v srpnu by se dožil úctyhodných 85 let významný český houslista a violista Josef Suk. A v červenci to byly už tři roky, co zemřel. Patřil mezi hrstku vynikajících interpretů, kteří se ve druhé polovině 20. století zasadili o dobré jméno české hudby ve světě. Česká filharmonie, s níž spojil především začátky své kariéry, připravila na 23. listopadu do Rudolfina k jeho výročí mimořádný koncert.

Filharmonický komorní orchestr se sólisty Janem Mráčkem, Vlastimilem Kobrlem a Karlem Untermüllerem zahraje profilový program – skladby, které patřily do oblíbeného repertoáru Josefa Suka.

Jsou to Rondo A dur pro housle a smyčcový orchestr Franze Schuberta, Koncert pro dvoje housle a orchestr d moll BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha a Smuteční hudba pro violu a smyčce Paula Hindemitha.

Nezapomnělo se ani na Sukovy slavné předky. Na úvod koncertu zazní Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“ jubilantova dědečka Josefa Suka staršího a na závěr Serenáda E dur pro smyčcový orchestr pradědečka Antonína Dvořáka.

Rodová tradice jako pomoc i břímě

Josef Suk se narodil se v rodině inženýra Josefa Suka, syna slavného skladatele, který byl pouze amatérským houslistou a především majitelem cukrovaru. Malý „Pepula“ se stal už v dětských letech žákem slavného houslisty Jaroslava Kociana.

Od samého počátku, kdy jsem dostal od svého tatínka housle, na mne doléhal onen zavazující pocit očekávání, dostojím-li přáním a nadějím, které do mě vkládali moji rodiče a tehdy ještě žijící dědeček. Tento velký závazek naplnění rodové tradice poté vroubil po všechny další dny celou mou vlastní uměleckou dráhu. Na jedné straně přede mnou možná pootvíral některé brány a cesty, na druhé ovšem znamenal také ne vždy lehké břímě.

Josef Suk v proslovu při přebírání čestného doktorátu na AMU v roce 2003

V letech 1946–51 studoval houslovou hru na pražské konzervatoři, v období 1951–53 na AMU, z níž byl však z politických důvodů vyloučen.

„AMU byla tenkrát spíše vojenská a politická škola. Protestoval jsem například proti tomu, aby studenti museli kopat v zákopech. Při tom trpěly naše prsty a já chtěl být přeci hudebníkem! Byl jsem proto po čtyřech semestrech vyloučen a za trest jsem měl nastoupit do Košic k vojenskému útvaru. V poslední chvíli jsem byl zachráněn a dostal jsem se doAUSu, kde jsem si dva roky odbýval vojenskou službu a mohl hrát na housle,“ napsal ve svých vzpomínkách.

V roce 1952 založil Sukovo trio (původně spolu s klavíristou Jiřím Hubičkou a violoncellistou Sašou Večtomovem, později s Janem Panenkou a Josefem Chuchrem).

Josef Suk mladší a dirigent Václav Neumann na Pražském jaru v Obecním domě dne 13. května 1973

Josef Suk mladší a dirigent Václav Neumann / Pražské jaro, Obecní dům, 13. května 1973

Třicet let sólistou České filharmonie

Jeho sólová dráha začala v roce 1954 po slavném koncertě v pražském Rudolfinu. Sukův mezinárodní ohlas rostl od roku 1959, kdy na uměleckém turné s Českou filharmonií koncertoval na třech kontinentech. V roce 1961 byl jmenován sólistou České filharmonie a absolvoval s ní mnoho zahraničních turné a řadu recitálů v jejích komorních cyklech. Spolupráce s Českou filharmonií trvala až do roku 1990.

V roce 1960 získal Josef Suk zápůjčkou od státu housle od Antonia Stradivariho „Duc de Camposelice“ z roku 1710, které věnoval československému státu krátce před svou smrtí Váša Příhoda. Suk hrál také na Stradivariho nástroj „Libon“ a housle „Princ Oranžský“, které postavil Giuseppe Guarneri del Gesù. Dlouhá léta hrál také na nástroj od Přemysla Špidlena.

Jeho hra se vyznačovala nádherným, plným, sytým tónem, křišťálově čistou intonací a stylovou interpretací. Suk se proslavil zejména jako interpret skladeb Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Jako referenční slouží také Sukovy záznamy Dvořákova houslového koncertu.

Za své nahrávky obdržel řadu významných cen: Grand Prix du disque v Paříži za Debussyho a Janáčkovy sonáty, za Dvořákovo trio Dumky s Janem Panenkou a Milošem Sádlem, za komplet Mozartových houslových koncertů s Pražským komorním orchestrem. Je držitelem Zlaté desky Columbie z roku 1978, Zlaté desky Supraphonu a v roce 1999 získal platinovou desku Supraphonu za 1 112 000 prodaných nosičů.

Josef Suk byl dlouholetým předsedou festivalového výboru Pražského jara a v letech 2000 až 2005 zastával funkci jeho prezidenta.

Komentáře
  • Blahoslav_Jurina, 24. 4. 2023

    Webová stránka https://slovenskeonlinecasino.com/ je všetko, čo online hráč potrebuje na orientáciu v záplave online kasín. Všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť o dôveryhodných online kasínach, sú zhromaždené na jednom mieste.

    Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6