Program koncertu nazvaného „Hudba jménem Antonín“ sestavil pianista Ivo Kahánek, který bude večer také moderovat. Dramaturgie je pojata jako cesta klavírů značky Petrof světem od jejího založení a výroby prvního klavíru v roce 1864 přes různé historické milníky až po současnost a jejího vrcholného reprezentanta – klavír ANT. PETROF 275.
Jako paralela této chronologické posloupnosti je volen i repertoár, který začíná Lisztem (ten je v roce 1864 jedním ze symbolů klavírní hry a na pódiích té doby frekventovaným autorem), pokračuje Dvořákem, Rachmaninovem, Ravelem a končí Janáčkem. Spolu s Kahánkem vystoupí patnáctiletý klavírista Jan Schulmeister, houslista Jan Fišer, mezzosopranistka Markéta Cukrová a klavírista Ivan Klánský.
ANT. PETROF 275
Výroba velkého koncertního křídla (číslovka v názvu udává délku nástroje v centimetrech) trvala pět let a dokončena byla v roce 2014 u příležitosti 150. výročí založení společnosti Antonínem Petrofem. Nástroj je první z exkluzivní řady ANT. PETROF, která má ambice generovat klavíry pro světové koncertní sály. Konstrukce byla navržena unikátně a zahrnuje více než padesát inovací, z toho dvě patentované.
Klavír je vyroben z prvotřídních materiálů (buk, kanadský javor, smrk) a ze tří čtvrtin je výsledkem ruční řemeslné práce. Vyniká znělým tónem v celém rozsahu a charakteristickým romantickým, kulatým zvukem. První vlastnost znamená, že je vhodný i do velkých sálů, v nichž zvukově nezanikne, druhá ho předurčuje k vhodnému výběru repertoáru.
Dar za podporu Tchaj-wanu
Na počátku rozhodnutí paní Maysing Yang byla návštěva delegace předsedy Senátu České republiky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu na přelomu srpna a září 2020. Měla navázat na to, co ve vzájemných vztazích započal Václav Havel, a to navzdory námitkám Číny. Miloš Vystrčil při projevu před místními zákonodárci prohlásil: „Jsem Tchajwanec.“
Jako odveta za uskutečněnou cestu přišlo z Číny mezi jinými také zrušení objednávky klavírů Petrof v hodnotě přes 5 milionů korun. V reakci na tuto zprávu oznámila rodinná nadace Karla Komárka, že všechny objednané nástroje zakoupí a věnuje je do českých škol.
I toto gesto podnítilo rozhodnutí paní Yang. Po konzultaci se svojí rodinou zakoupila jedinečné koncertní křídlo ANT. PETROF 275 a věnovala ho České filharmonii. Datum zveřejnění si vybrala záměrně v den 9. výročí úmrtí prezidenta Václava Havla, který se podle ní zasloužil o vřelé a přátelské vztahy České republiky a Tchaj-wanu a podporu demokratických principů v mezinárodní politice. Pro umístění klavíru vybrala Rudolfinum, kde se podle ní může nástroj stát důležitou součástí špičkového českého koncertního života.
Maysing Yang zavítala do České republiky poprvé v roce 1994 a už tehdy prý cítila vřelé sympatie Čechů k mezinárodní situaci Tchaj-wanu. Zamilovala se také do české hudby a kultury. Když prezident Havel v roce 2004 navštívil Tchaj-wan, osobně od něj dostala podepsanou knihu. První český prezident se jí svěřil, že Čína ho pozvala už mnohokrát, ale on chtěl nejprve navštívit Tchaj-wan.
„I když mu v té době nebylo dobře a musel cestovat s respirátorem, uskutečnil tuto historickou návštěvu, která položila pevný základ pro přátelství mezi našimi dvěma zeměmi,“ vzpomíná Yang. Kromě toho Havel často podporoval Tchaj-wan na mezinárodní scéně, nejvýznamněji v roce 1995 na 50. výročním zasedání OSN, kde vyzýval k přijetí Tchaj-wanu. „Za všechny tyto konkrétní projevy podpory Tchaj-wanu cítím maximální vděčnost,“ dodala Maysing Yang.