Šíření slávy české hudby, reprezentace české kultury, zvyšování prestiže, ale také únavný kolotoč intenzivního koncertování, zkoušení a cestování. To vše s sebou přináší koncertní turné České filharmonie, které ji přivádí do nejznámějších sálů ostře sledovaných kulturních center – v některých navíc provede dva i tři programy po sobě. V první polovině března orchestr odehraje celkem deset koncertů na svých zastávkách ve vídeňském Musikvereinu, v sálu Berlínské filharmonie, v ještě stále nové Labské filharmonii v Hamburku, v Essenu a nakonec v londýnském centru Barbican.
Podcast si poslechněte zde:
Generální manažer Robert Hanč, který za turné organizačně zodpovídá, představuje Českou filharmonii jako zdroj obrovského kulturního kapitálu. Vývoz a využívání jejího potenciálu v tomto směru pokládá za jednu z povinností orchestru. Za tou se ztrácí i řada organizačních a logistických obtíží, bez nichž se velké turné neobejde.
Orchestr vyráží na zájezd se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem a rezidenční sólistkou Yujou Wang. Na repertoáru má celkem tři koncertní programy, složené až na jednu výjimku z děl českých autorů. V každém ze jmenovaných měst zazní Smetanův symfonický cyklus Má vlast.
Podcast Ladírna doprovází úryvky ze Symfonie č. 8 od Antonína Dvořáka a z passacaglie Mysterium času od Miloslava Kabeláče. Obě skladby pochopitelně v podání České filharmonie, tak jak budou několikrát provedeny také na březnovém turné.