Magazín číslo 2 / 2015
Houslistka Anne-Sophie Mutter – Foto: Deutsche Grammophon © Harald Hoffman

Stradivárky, kam se podíváte

Uplynulou 119. sezonu České filharmonie bychom mohli díky souboru sedmi špičkových pianistů bez přehánění nazvat „klavírní“. V nadcházející 120. jubilejní sezoně se zase můžeme těšit na reprezentativní přehlídku světových interpretů na smyčcové nástroje. Které osobnosti do Rudolfina zavítají?

V programu nadcházející sezony převažují přirozeně houslisté – pět zvučných jmen hovoří za vše: Anne-Sophie Mutter, Frank Peter Zimmermann jako představitelé stálic houslového nebe a Janine Jansen, Josef Špaček a Sergej Chačatrjan jako mladé talenty, které už dávno nepatří do kategorie neznámých hvězdiček. Nutno dodat, že se všemi jmenovanými přijedou i špičkové nástroje – s nadsázkou můžeme tuto sezonu nazvat „festivalem stradivárek“. Abychom doplnili pomyslné smyčcové kvarteto, v jiných dvou koncertech uslyšíme další dva zástupce mladé generace: violistu Antoina Tamestita a violoncellistku Alisu Weilerstein.

Alisa Weilerstein

Ta vystoupí hned v prvním abonentním koncertě. Orchestr je s ní sehrán ve Dvořákově violoncellovém koncertu, který společně natočili do kompletu firmy DECCA. Nyní přijede se skladbou, která patří k jejím nejmilejším: Prokofjevovou Sinfonií concertante. Jako potomek východoevropských Židů miluje ruskou literaturu i hudbu, a proto můžeme očekávat strhující provedení skladby, kterou skladatel věnoval legendárnímu violoncellistovi Mstislavu Rostropovičovi. Rodilá Američanka Alisa Weilerstein začala hrát na violoncello ve čtyřech letech a zcela mu propadla. Jako třináctiletá debutovala s orchestrem a o dva roky později vystoupila v newyorské Carnegie Hall. Je výraznou propagátorkou soudobé hudby, v premiérách uvedla řadu nových skladeb. Její spřízněnost s violoncellem vystihuje citát z Los Angeles Times: „Nástroj Alisy Weilerstein je její ID. Ona vzbuzuje dojem, že ke hře nepotřebuje žádnou vůli. Ona a violoncello se zdají být prostě jedno a totéž.“ Další spojitostí Alisy Weilerstein se 120. sezonou České filharmonie je angažmá jejího manžela, dirigenta Rafaela Payareho na listopadovém koncertu cyklu „Objevy“.

Janine Jansen

Do stejné generace patří i holandská houslistka Janine Jansen, jejíž jméno figuruje v programech nejprestižnějších orchestrů a festivalů, včetně Newyorské i Berlínské filharmonie, Royal Concertgebouw Orchestra, San Francisco Symphony nebo Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Získala titul „Featured Artist“ festivalu BBC Proms v roce 2014, jehož součástí bylo i vystoupení na věhlasné „Last Night of the Proms“. Janine není jen sólovou a komorní hráčkou. Založila a řídí Mezinárodní festival komorní hudby v Utrechtu, který se koná každoročně v červnu. Do Rudolfina přiveze Brahmsův Houslový koncert D dur a nastuduje ho s další hvězdou filharmonické sezony, dirigentem Semjonem Byčkovem.

Josef Špaček

Spolupráce mladého houslisty a renomovaného dirigenta se uskuteční i v další lednové trojici abonentních koncertů. Příležitost spolupracovat s Valerijem Gergijevem dostal koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček, který čím dál více uplatňuje po celém světě svoji sólovou kariéru. Gergijev, proslulý podporou mladých hudebníků, ho už zná v roli koncertního mistra a jeho angažmá v Beethovenově Houslovém koncertu s potěšením akceptoval. Josef Špaček studoval v USA na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii a na newyorské Juilliard School. Jeho soutěžní úspěchy vyvrcholily v květnu roku 2012, kdy se stal jedním z finalistů Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu. Letos debutoval ve vídeňském Musikvereinu, koncertoval s Malajsijskou filharmonií, s Essener Philharmoniker a s Orchestre Philharmonique de Luxembourg. Devětadvacetiletý Josef Špaček, který se v Rudolfinu představí v Beethovenově Houslovém koncertu D dur, je nejmladším smyčcovým sólistou 120. sezony.

Sergej Chačatrjan

Jen o rok starší je arménský houslista Sergej Chačatrjan, který dostává příležitost v odpoledním koncertu na začátku června. Studia a první úspěchy jerevanského rodáka jsou spojeny s Německem, kde žije od svých osmi let. Jeho kariéra znamenitě zapadá do aktuální filharmonické sezony: když získal v roce 2000 jako historicky nejmladší vítěz 1. cenu v renomované soutěži Jeana Sibelia v Helsinkách, obdržel k ní stipendium Nadace Anne-Sophie Mutter, naší další sólistky, které Chačatrjanovi umožnilo mimo jiné společné koncertování s ní samotnou. A v seznamu dirigentů, s nimiž Chačatrjan již spolupracoval, navíc nechybí ani zmíněný Valerij Gergijev. Od roku 2014, kdy získal Young Artist Award od festivalu v Lucernu, vystupuje v nejslavnějších sálech po celém světě s věhlasnými orchestry, ale i v recitálech, na kterých ho často doprovází jeho sestra Lusine. Vypadá jako dobrý vtip dramaturgie České filharmonie, že se Sergejem Chačatrjanem dohodla právě Houslový koncert d moll téměř jmenovce Arama Chačaturjana.

Antoine Tamestit

Do úplnosti seznamu zástupců mladé generace zbývá doplnit pařížského rodáka, violistu Antoina Tamestita, který se také představí v sobotním odpoledním programu, 23. ledna. Provede málo hranou Rapsodii-koncert pro violu a orchestr Bohuslava Martinů. Antoine Tamestit patří k nejzajímavějším violistům současnosti. Svůj čas rovnoměrně dělí mezi sólovou dráhu, komorní hudbu, výuku a organizační činnost. Vystoupil s London Symphony Orchestra, Vídeňskými filharmoniky, lipským Gewandhaus Orchestrem nebo Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. Jako mnoho jeho vrstevníků je i on propagátorem soudobé tvorby a na renomovaných pódiích premiéroval již řadu nových kompozic.

Frank Peter Zimmermann

Zbývají největší smyčcová jména sezony. Duisburského rodáka Franka Petera Zimmermanna pojí s Antoinem Tamestitem společný soubor „Trio Zimmermann“, s Alisou Weilerstein zase přítomnost na dvořákovském kompletu, z jehož natáčení se zná s Českou filharmonií. Setkání s ním považuje orchestr za výjimečné – byl svědkem Zimmermannova koncentrovaného studia Dvořákova koncertu a jeho pozoruhodného výsledku. Věříme, že tomu tak bude i v případě druhého Bartókova koncertu, s nímž se umělec k filharmonii vrací po třech letech, na březnové abonentní koncerty, které bude dirigovat Jaap van Zweden. Frank Peter Zimmermann je jedním z nejvyhledávanějších houslistů své generace.

Anne-Sophie Mutter

První dámou 120. sezony České filharmonie lze bez přehánění nazvat německou houslistku Anne-Sophie Mutter. Její dubnové provedení Dvořákova houslového koncertu se považuje za jednu z nejočekávanějších událostí letošní koncertní sezony. K jeho natočení s Českou filharmonií pro Deutsche Grammophon před dvěma lety totiž shodou okolností nedošlo, orchestrem na nahrávce se nakonec stali Berlínští filharmonikové. Spojovníkem mezi dotyčnou nahrávkou a chystanými pražskými koncerty je stejný dirigent Manfred Honeck a orchestr i houslistka tím uzavřou pomyslný dvořákovský kruh. Cesta Anne-Sophie Mutter od zázračného dítěte objeveného Herbertem von Karajanem až po královnu houslí je v hudební historii jedinečná. Debutovala jako třináctiletá v roce 1976, o rok později již spolupracovala na salcburském festivalu s legendárním Karajanem. Čtyřnásobná držitelka cen Grammy pravidelně koncertuje ve všech významných hudebních centrech, velkou měrou propaguje soudobou tvorbu a především svojí nadací a dalšími aktivitami podporuje mladé talenty a různé sociální programy. Za to Anne-Sophie Mutter obdržela několik vysokých státních vyznamenání – v Německu, Francii nebo Rakousku.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6