Magazín číslo 4 / 2015

V lednu slavíme 120 let od vzniku orchestru! Jak to všechno začalo?

„Spolek Česká filharmonie vytkl si účel nejen nový, ale zároveň veliký a nesnadný. Chce spojiti prospěch humanní s prospěchy umění... Výkonní umělci, jichž denní zaměstnání přesahuje mnohdy lidské síly, podjímají se nové námaze a to pod heslem: Pro budoucí blaho našich milých.“

Číst článek
Magazín číslo 4 / 2015
Jan Martiník při vystoupení s Českou filharmonií – Foto: Petr Kadlec

„V Biblických písních nejde o zpěváka, ale o slova a hudbu“ – rozhovor s Janem Martiníkem

Českou filharmonii čeká v letošní sezoně výjimečný koncert, při němž oslaví 120. výročí od svého prvního veřejného vystoupení. Spolu s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem předvede orchestr 4. ledna téměř věrnou repliku koncertu z roku 1896, který byl složen výhradně ze skladeb Antonína Dvořáka. Při této příležitosti zazní kompletní písňový cyklus Biblické písně v podání vynikajícího českého basisty Jana Martiníka.

Číst článek
Magazín číslo 4 / 2015
Ruský leden v Rudolfinu: dirigenti Semjon Byčkov a Valerij Gergijev

Ruský leden v Rudolfinu aneb od Semjona Byčkova k Valeriji Gergijevovi

Na závěr koncerty nabitého ledna 2016 připravila Česká filharmonie dva programy s mimořádně atraktivními hosty. Týden po sobě Rudolfinum navštíví dva ruští dirigenti, kteří se nyní pohybují v těch nejvyšších světových sférách. A zároveň dirigenti, jejichž projev, kariéra i mimohudební osud by těžko mohly být rozdílnější. Patří k hvězdnému charakteru 120. sezony České filharmonie, že si takoví „velikáni“ téměř předají kliku dirigentské šatny.

Číst článek
Magazín číslo 4 / 2015
Varhany ve Dvořákově síni Rudolfina

Všestrannost na prvním místě: varhany ve Dvořákově síni Rudolfina

Varhany, dominanta Dvořákovy síně, která upoutá každého návštěvníka hned na prvního pohled. Jaká je jejich historie? Co je to mechanická traktura a proč si ji varhaníci tak pochvalují? Které druhy píšťal se skrývají v jejich útrobách? To a mnohem více se dozvíte v našem povídání s varhaníkem Jaroslavem Tůmou. A zazní také samotné varhany.

Číst článek
Copyright © Česká filharmonie 2024
ISSN: 2533-6940
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6