Neuměl si snad ani vyměnit žárovku nebo napumpovat kolo. Kněze Josefa Toufara nakonec ubili k smrti komunističtí vyšetřovatelé: snažili se z něj vynutit přiznání, že sestrojil mechanismu, s jehož pomocí pohnul křížkem v Číhošti. Údajným zázrakem pak měl posílit vliv katolické církve.
Podcast si poslechněte zde:
Miloš Doležal věnoval Toufarovu osudu knihu Jako bychom dnes zemřít měli. Místa, která jsou s ním provázaná, zmapoval v průvodci nazvaném Když není motorka, lépe chodit pěšky. Věnuje se také jiným osobám z dob nacistické i komunistické totality a snaží se pravdivěji popisovat a pojmenovávat staré události.
Vznik komponovaného pořadu Kam zmizel můj strýc, pane prezidente? inicioval violista České filharmonie Petr Havlín, hudbu k němu napsal Slavomír Hořínka. Scénář na základě Doležalových textů vytvořila jeho manželka, která také představení režírovala.
Podcast doplňují úryvky z Vokální symfonie Vladimíra Sommera, která jako první hudebně reflektovala tragédii a tíseň komunistického teroru v 50. letech. Nahrávku České filharmonie diriguje Václav Neumann.