Magazín číslo 2 / 2021
125 let s legendami. Dějiny České filharmonie jsou přehlídkou těch nejproslulejších muzikantů

125 let s legendami. Dějiny České filharmonie jsou přehlídkou těch nejproslulejších muzikantů

S Českou filharmonií za její stopětadvacetiletou historii vystoupila většina z největších hvězd hudebního Olympu. Nejvýrazněji se samozřejmě do DNA orchestru propsalo jeho dvanáct šéfdirigentů. Úroveň orchestru ale dokládají také hvězdná jména skladatelů, dirigentů a sólistů, kteří s filharmonií spolupracovali a spolupracují. V obsáhlých fotogaleriích přinášíme výběr těch nejvýznamnějších.

Není tajemstvím, že ne všichni dirigenti jsou u filharmoniků stejně populární. Pokud mezi umělcem a orchestrem přeskočí jiskra, může se zrodit vztah klenoucí se napříč dekádami. Ostatně, někteří frekventanti stupínku před Českou filharmonií mají na kontě hodně přes sto společných koncertů.

Ještě hlubší pouto a také o úroveň intenzivnější spolupráce ovšem vzniká mezi filharmonií a jejím šéfdirigentem. U příležitosti 125 let České filharmonie proto nejprve jmenujme ty, kdo se největší měrou zasloužili o utváření umělecké identity a unikátní hry prvního českého orchestru.

Nelze nevzpomenout na Václava Talicha, který pozvedl Českou filharmonii z jistě dobrého, ale provinčního tělesa na orchestr světové úrovně. Rafael Kubelík dojednal převedení filharmonie pod stát, založil festival Pražské jaro a po emigraci se k orchestru na konci své zářné kariéry vrátil, čímž symbolicky završil návrat svobody do Československa.

Karel Ančerl dokázal představit Českou filharmonii světu a obstát v těžké mezinárodní konkurenci na nahrávkách i koncertech. Na místě je také připomenout noblesu, s níž dovedl Václav Neumann orchestr k listopadu 1989 a dodal mu odvahu stát se aktérem přelomového dějinného okamžiku.

Dráha zatím posledního českého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka se naplnila jeho návratem do čela filharmonie, což orchestru vrátilo stabilitu a umělecký lesk. V jeho práci pokračuje současný šéfdirigent Semjon Byčkov za asistence hlavních hostujících dirigentů a Bělohlávkových žáků Tomáše Netopila a Jakuba Hrůši.

Antonín Dvořák

Antonín Dvořák

Krom šéfdirigentů je zapotřebí zmínit ještě dvě zásadní osobnosti, které se o filharmonii přičinily hned v počátcích jejího příběhu. Tím prvním je pochopitelně Antonín Dvořák. Jak známo, nejslavnější český komponista dirigoval hned první koncert České filharmonie. Krom toho orchestr řídil ještě čtyřikrát, naposledy v roce 1900.

Oskar Nedbal

Oskar Nedbal

Je třeba si uvědomit, že Dvořák po své americké misi a po úmrtí Johannese Brahmse patřil spolu s Gustavem Mahlerem k nejvýznamnějším žijícím skladatelům. Důkaz jeho přízně byl proto pro vznikající orchestr cenný. Mimochodem, Mahler dirigoval orchestr dvakrát, v roce 1908 s ním provedl světovou premiéru své sedmé symfonie.

Zásadní roli v dějinách orchestru sehrál také český skladatel, violista a dirigent Oskar Nedbal. Nejenže filharmoniky řídil na úctyhodných 140 koncertech, ale pomohl jim i po nečekané rezignaci Ludvíka Čelanského v roce 1902. Nedbal sice šéfdirigentskou nabídku odmítl, ale vedl orchestr na existenčně významném zájezdu do Anglie v době, kdy kapela ekonomicky bojovala o holé bytí.

Od Rachmaninova po Rattla

Krom již zmíněného Gustava Mahlera s orchestrem vystoupilo několik dalších světoznámých skladatelů, kteří s taktovkou v ruce osobně dohlíželi na provedení vlastních děl. V závěru svého života ve Dvořákově síni dirigoval Edvard Grieg svůj Klavírní koncert a moll, Glazunov v roce 1930 přednesl pouze vlastní skladby, stejně jako Arthur Honneger v roce 1949. Jen Aaron Copland v roce 1973 svou kompozici Inscape zařadil do kontextu tehdy již klasické americké hudby 20. století.

Některé skladby vznikly přímo pro Českou filharmonii. Člen Pařížské šestky Darius Milhaud pro ni napsal skladbu Hudba pro Prahu, která měla premiéru v roce 1966. Ke stému výročí orchestru zkomponoval Polák Krzysztof Penderecki Klarinetový koncert, který poprvé slyšelo publikum v Rudolfinu přesně o třicet let později. Na tuto tradici nyní navazuje objednávka nových skladeb, již inicioval Semjon Byčkov.

Listuje-li člověk v archivu České filharmonie starými programy, občas má dojem, že dříve bývaly koncerty o něco delší, než je tomu dnes. Tak například Charles Munch v roce 1946 během jediného večera s orchestrem zahrál první symfonii Bohuslava Martinů, Ravelova Cikána, Chaussonův houslový koncert, Honeggerovu Symfonii pro smyčce a ještě druhou suitu z Ravelova baletu Dafnis a Chloé. Významní dirigenti také vždy dávali prostor soudobé hudbě a autorům, kteří se na repertoáru objevují zřídka. Více se dozvíte v popiscích v galerii.

Řada hvězd se s orchestrem představila na zájezdech a na mezinárodních festivalech, kde orchestr nezřídka hostoval dokonce v roli rezidenčního tělesa. Například na Salzburger Festspiele v roce 1971 jej postupně řídili Václav Neumann, Claudio Abbado, Karl Böhm, Alain Lombard a Herbert von Karajan. Anebo festival v Montreux, kde se s orchestrem představili Sawallisch, Barbirolli, Széll, Matačić a další. A samozřejmě, hvězdy se do Prahy daří lákat také díky dlouholeté spolupráci s Pražským jarem.

Mistři svých nástrojů

Od svého založení nabízela Česká filharmonie svým příznivcům příležitost poslechnout si naživo největší světové virtuosy. Již v roce 1903 s orchestrem vystoupil Sergej Rachmaninov, vlastní klavírní kompozice s filharmonií přednesli také Béla Bartók, Sergej Prokofjev a Igor Stravinský, jehož vystoupení u příležitosti osmdesátin prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v roce 1932 vzbudilo ohromný ohlas.

Geniálních klavíristů hrálo s orchestrem pochopitelně daleko více, zmiňme alespoň Claudia Arrau a Svjatoslava Richtera. V galerii si můžete přečíst více o koncertech houslisty Yehudi Menuhina, violoncellisty Mstislava Rostropoviče, operních pěvkyň Christy Ludwig i Karity Matilly a mnoha dalších velikánek a velikánů klasické hudby.

Jen jedno vysvětlení: v článku nezmiňujeme skvělé muzikanty ze současné generace, kteří bezesporu předvádí výkony hraničící s dokonalostí, avšak na jejich zařazení po bok Stravinských a Karajanů je ještě příliš brzy. Již nyní je jasné, že až bude vnikat obdobný text u příležitosti 150. výročí České filharmonie, rozroste se o jména desítek umělců, kteří v posledních letech svou hrou okouzlují návštěvníky Dvořákovy síně Rudolfina.

Komentáře
  • Jaroslav, 4. 9. 2022

    Zcela jste opomněli Karla Šejnu…

    Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6