Magazín číslo 2 / 2024
Martha Issová: Snažím se dětem ukázat, že muzika má moc přinést úlevu a dodat sílu

Martha Issová: Snažím se dětem ukázat, že muzika může přinést úlevu a dodat sílu

Když se holky ve škole bavily o Spice Girls, předstírala, že rozumí, i když byla mimo. Martha Issová totiž vyrůstala v úplně jiném hudebním prostředí než její vrstevníci, byla ovlivněná starším bratrem Filipem a taky tátou, který ze Sýrie vozil desky, jež se v Československu nedaly sehnat. K vážné hudbě pak přičichla během studií na konzervatoři – a už si zůstaly. Dnes je Martha jednou z moderátorských tváří České filharmonie.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2024
Byčkov–Hrůša–Rattle–Trifonov–Popelka. Pětikoalice pro příští sezonu. A co ženy?

Byčkov–Hrůša–Rattle–Trifonov–Popelka. Pětikoalice pro příští sezonu. A co ženy?

Sezona České filharmonie a Českého spolku pro komorní hudbu, která začne v září 2024, bude 129., respektive 130. v pořadí. Seznam jmen v titulku představuje klíčové umělce – titulární dirigenty, rezidenčního umělce a kurátora komorních koncertů – a viditelně v něm chybí ženy. V průběhu sezony je ale najdeme, v důležitých rolích se jich objeví hned dvanáct.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2024
Giovanni Antonini, stavitel v reálném čase

Dělejte chyby, radí Giovanni Antonini, hudební stavitel v reálném čase

V květnu se do Rudolfina vrací italský dirigent a flétnista Giovanni Antonini. Mezi svými jarními koncerty v Basileji a pařížském Théâtre des Champs-Élysées tu během tří abonentních večerů představí program připomínající operní gala s hudbou Gioacchina Rossiniho nebo Wolfganga Amadea Mozarta. Ke spolupráci přizval britskou lyrickou sopranistku Louise Alder, pro kterou budou tyto koncerty zároveň jejím pražským debutem.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2024
„V Brně mě nenávidí, v Praze závidí“. 170 let od narození Leoše Janáčka

„V Brně mě nenávidí, v Praze závidí“. 170 let od narození Leoše Janáčka

K výročním oslavencům v Roce české hudby se řadí i Leoš Janáček, od jehož narození v roce 1854 letos uplyne 170 let. Ačkoliv rokem narození patří spíše ke generaci Antonína Dvořáka, jeho tvorba náleží k nejvýraznějším počinům hudby 20. století, a tím řadí svého tvůrce ke skladatelům až o dvě generace mladším. Janáčkův život i dílo jsou úzce spojeny s Brnem, kde od mládí žil a svými neúnavnými skladatelskými a organizačními aktivitami se zasloužil o zásadní rozvoj brněnského kulturního života.

Číst článek
Copyright © Česká filharmonie 2024
ISSN: 2533-6940
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6