Magazín číslo 4 / 2022
Legendy intimně. ČSKH znamená komorní hudbu v tom nejlepším světle

Legendy intimně. ČSKH znamená komorní hudbu v tom nejlepším světle

O jednu sezonu. Přesně o tolik je Český spolek pro komorní hudbu starší než Česká filharmonie. Začátkem října tak vstoupí již do své 128. sezony. Nabídne pět abonentních řad a celkem dvacet osm vystoupení ve třech nádherných koncertních síních.

Český spolek pro komorní hudbu patří v rámci České republiky k těm nejprestižnějším platformám pro komorní hudbu: a to nejen díky své bohaté historii, ale i díky jedinečným zážitkům, které připravuje pro své návštěvníky v současnosti. Spolek funguje jako přirozená protiváha k orchestrálním koncertům České filharmonie. Ostatně mnozí z našich abonentů navštěvují jak „velké“ symfonické koncerty, tak i projekty komorní. Model pěti různých abonentních řad zároveň zaručuje, že si příznivci komořiny vyberou program, který je jim nejbližší.

„V rámci sezony můžete vidět a slyšet jak špičkové české soubory, tak světově proslulé interprety. Ti se v této komorní roli nezřídka představují českému publiku vůbec poprvé. A sólisté, které známe z koncertů s Českou filharmonií, přijíždějí na své debutové recitály. To je i případ prosincového vystoupení skvělého houslisty Leonida Kavakose,“ říká dramaturg Českého spolku pro komorní hudbu (ČSKH) Radek Křižanovský, který vytváří program spolku od roku 2020. 

Orámováno zpěvem

Recitálový cyklus R je v rámci spolkové nabídky nejnovějším počinem, poprvé byl představen teprve před dvěma lety. Program je rozvrhnut do čtyř exkluzivních podvečerních koncertů, jež posluchačům zprostředkují vystoupení interpretů skutečně zvučných jmen. Kouzlo těchto zážitků umocňuje právě recitálový formát, díky němuž si posluchači mohou umění hvězd vychutnat v té nejčistší, koncentrované podobě.

Právě recitály přitom celou nadcházející sezonu ČSKH rámují. Odstartuje ji 9. října vystoupení mezinárodně uznávaného tenoristy Pavla Černocha s klavíristou Davidem Švecem. Pravidelný host nejprestižnějších evropských operních domů publiku v Rudolfinu představí pestrou směsici árií. Zazní hudba Carla Marii von Webera, Richarda Wagnera nebo Pietra Mascagniho. K průřezu zásadním světovým repertoárem přidá sólista i českou operu a vychutnáme si tak úryvky z Dalibora a Rusalky.

Prvotřídnímu vokálnímu umění bude věnován také závěrečný, dubnový koncert řady R. Britský pěvec Ian Bostridge přiveze do Prahy Schubertův křehký cyklus Zimní cesta. Dalším hostem recitálové řady bude již zmiňovaný Leonidas Kavakos, který si publikum v Rudolfinu poprvé podmanil již v prosinci 2019; únorový koncert bude patřit jednomu z momentálně nejúspěšnějších českých klavíristů, Lukáši Vondráčkovi.  

Smyčce pokaždé jinak

V posledních sezonách se stává tradicí, že je program jednoho z cyklů svěřen kurátorovi, zpravidla výrazné osobnosti komorní hudby, který v rámci dané řady několikrát vystoupí i jako interpret. Letos bude mít na cyklu II výrazný podíl violoncellista Peter Jarůšek, člen oceňovaného souboru Pavel Haas Quartet. Hned v prvním koncertu řady se představí s další členkou „haasovců“, houslistkou Veronikou Jarůškovou a častým spolupracovníkem kvarteta, klavíristou Borisem Giltburgem. Koncert 12. října bude věnován triím Ravela, Schuberta a Rachmaninova.

Kuratela Petra Jarůška umožní posluchačům slyšet violoncello a obecně smyčcové nástroje v celé řadě rozmanitých kontextů. S perkusemi se zvuk smyčců propojí na únorovém koncertě, kdy Pavel Haas Quartet spolu se svým hostem Martinem Opršálem zahraje Haasovo Smyčcové kvarteto č. 2. Na unikátním dubnovém koncertě pak zazní Dva kusy pro smyčcový oktet Dmitrije Šostakoviče a nonety soudobého finského autora Olliho Mustonena.

Sugestivní dechy

Vedle programů věnovaných zpěvu a smyčcovým nástrojům upírá ČSKH v této sezoně pozornost také na nástroje dechové. Těm patří například večer Harmonie České filharmonie, souboru tvořeného hráči dechové sekce orchestru. Program z děl 20. století (Aaron Copland, Igor Stravinskij, Paul Hindemith, Toru Takemitsu) bude z hlediska interpretace náročným, posluchačsky však nepochybně strhujícím zážitkem. Koncert 9. listopadu od dirigentského pultu povede Ondřej Vrabec, kterého návštěvníci koncertů České filharmonie znají jako člena skupiny lesních rohů. Sólistkou bude klavíristka Kristina Marková Stepasjuková.

Příznivci dechových nástrojů by neměli minout ani koncert již kultovního českého ansámblu Afflatus Quintet, jehož vystoupení s díly Leoše Janáčka či Francise Poulenca je plánováno na 6. března. Zvuk trombonů pak bude dominovat lednovému koncertu Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie, jehož součástí budou i premiéry skladeb Thomase Jahna a Viléma Zelenky.

Pódium pro legendy

ČSKH pravidelně zve na pódium Dvořákovy síně i umělce, kteří jsou právem považováni za legendy svého oboru. Do této kategorie koncertů zcela určitě patří i sólový recitál předního českého „chopinisty“ Ivana Klánského. Na koncertě 17. října však zazní mnohem více než hudba polského romantika. V programu věnovaném hudebnímu žánru fantazie uslyšíme i kusy Johanna Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena.

Za výjimečnou událost lze označit i březnový večer s tělesem Emerson String Quartet, které časopis Time označil za nejlepší americké smyčcové kvarteto. Jejich koncert s díly Brahmse, Dvořáka a Mendelssohna-Bartholdyho bude jednou z posledních příležitostí slyšet tento legendární soubor. Na září 2023 totiž členové kvartetu naplánovali konec svého působení. 

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6