Byčkov: Slyším obrovské srdce České filharmonie, dokonale souzní s Mahlerem

Byčkov: Slyším obrovské srdce České filharmonie, dokonale souzní s Mahlerem

Šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov v podcastu Philharmonious vzpomíná na magický moment, kdy coby mladý kluk poprvé slyšel Mahlerovu hudbu. Po šedesáti letech nyní s Českou filharmonií chystá nahrávku všech Mahlerových symfonií. Orchestr podle jeho soudu s Mahlerem souzní, kvůli společným kořenům, ale také kvůli svému pověstnému zvuku. „Když slyším vřelý zvuk orchestru, vnímám a slyším jeho obrovské srdce. Pokaždé mě to pohladí na duši.“

Semjon Byčkov studoval na sborové škole Michaila S. Glinky v tehdejším Leningradě. Školní budova byla propojená s koncertní síní, a tak mezi hodinami přebíhal do koncertní síně a poslouchal zkoušky filharmonie.

„A jednoho osudného dne jsem si běžel poslechnout, co zrovna hrají. Bylo naprosté ticho. Přiběhl jsem tam zadem, takže jsem stál za orchestrem. Neslyšel jsem nic. A najednou byly ve vzduchu cítit vibrace, které se proměnily ve zvuk. Naprosto mě to očarovalo, vůbec jsem netušil, co poslouchám. Jen jsem věděl, že jsem se ocitl v dosud naprosto neznámém světě. Úplně jsem zapomněl, že se mám vrátit na hodinu. Byla to hudba nepopsatelné krásy, nepopsatelné něhy,“ vzpomíná Semjon Byčkov.

 

Pusťte si podcast:

 

 

Až když o pár hodin později narazil tehdy asi dvanáctiletý chlapec v ulicích města na plakát lákající na koncert Leningradské filharmonie, uvědomil si, že slyšel kousek Mahlerovy Třetí symfonie. Tak vzniklo pouto současného šéfdirigenta České filharmonie k jednomu z největších symfoniků, který se narodil židovským rodičům v Kališti u Humpolce a důležité části svého života strávil v českých zemích.

Po šedesáti letech, kdy se tvorbě Gustava Mahlera intenzivně věnuje, jej nazývá existencialistou, protože v jeho díle můžeme slyšet jasné autobiografické prvky. Zájemcům o hlubší vhled doporučuje nahlédnout do jeho korespondence.

„Dopisy nám prozradí, co si tito lidé za života mysleli, čím trpěli, co jim dělalo radost, o čem pochybovali, čím se trápili… Vždycky o nich přemýšlíme jako o velikánech, ale často zapomínáme, že jsou to lidé jako my,“ říká Semjon Byčkov a dodává: „Bývali mladí, po něčem toužili, s něčím zápolili. Jejich boj vlastně nikdy nekončil. Museli si najít místo ve světě hudby, museli přijít na to, jak se prostřednictvím hudby vyjadřovat.“

Byčkov upozorňuje na Mahlerovy české kořeny, které skladatel nikdy nezapřel. Snad právě proto hra České filharmonie s Mahlerovou hudbou tak souzní. „Něco se nedá vysvětlit slovy, přesto je to možné pocítit. A já cítím, že tohle je dokonalý orchestr pro hudbu Gustava Mahlera,“ říká Byčkov, který s filharmonií pracuje na kompletní nahrávce Mahlerových symfonií.

V posledním vydání podcastu Philharmonious dále vystihuje jedinečnost identity České filharmonie, uvažuje nad tím, zda a v jakém smyslu je hudba „národní“, i o svých vlastních kořenech a vlivech, které se do něj během života vpily. V nadsázce se v tomto ohledu popsal jako „míchaný salát.“

 

Komentáře
  • Alan L Heatherington, 30. 4. 2024

    40 years ago I had the extraordinary privilege of playing Mahler 6 under Maestro Bychkov, an artistic experience of the highest order and one that I will never forget. I also played Shostakovich 5 under him in Carnegie Hall. His work with the music of these composers has affected me indelibly.

    Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6